דלתות

דלתות, דלתות פנים

דלתות יכולות להיות דלתות פנים או דלתות חוץ. דלתות פנים הן כל הדלתות שנמצאות בפנים הבית. בין אם מדובר על דלתות שירותים ואמבטיה, דלתות לחדרים אישיים, דלתות למרפסת, וכיוצא בזה. דלתות חוץ הן הדלתות המפרידות בין פנים הבית לחוץ הבית.

אילו סוגי דלתות קיימים?

כאמור, ישנם סוגים שונים של דלתות, שעיקרם יכול להיכנס לקטגוריה של דלת פנים ו/או דלת חוץ. ועם זאת, יש דלתות מסוגים שונים, ונכון לעולם של דלתות הפנים אפשר לדבר על דלת פלקסבורד, דלת כוורת, דלת למיניטו, דלת עמידה למים או שלא – וכיוצא בזה.

ייתכן שישנם עשרות סוגי דלתות, ייתכן שיש יותר, וכן הלאה. מה שמבדיל בין הסוגים הוא פשוט המותג שלהם. לא בהכרח המותג העסקי, אלא הדרך בה הציבור הצרכני לכאורה, או זה שמתייחס אל הדלתות הללו – למד לכנות אותן. שכן אם יש דלת שעשויה מחומר של פלקסבורד, זה קל להתייחס אליה כסוג בפני עצמה, ואם יש לה ציפוי למיניטו, זה קל לאזכר אותה על ידי הגדרה כסוג שכזה, וכיוצא בזה.

בבית ממוצע אפשר שיהיו שש או שבע דלתות פנים, ועל כן אם הן נפוצות בבית נתון, והן חלק מהעיצוב כמו גם מאלמנטים אחרים הקשורים לנוחיות ובטיחות, הרי זה משובח לעדכן אותן לטעם האישי ולהעדפות האישיות. ייתכן שישנם שלושה פרמטרים קיימים כאשר מתייחסים לדלתות.

אבחון דלתות טרם התקנתן

הפרמטר הראשון באבחון דלתות הוא ממדי פתח הדלת, שאלו הם הגובה והרוחב. הפרמטר השני הוא צורת הפתיחה של הדלת. שכן אפשר שזו תהיה דלת ציר, נגררת חיצוני או כזו הנגררת כדרך כיס פנימי בתוך הקיר, או פשוט דלת כפולה ואף סוג אחר של דלת. והאלמנט השלישי יכול להיות כיוון הפתיחה שלה (ימין או שמאל). כל אלמנט שכזה יכול להשפיע על הפונקציונליות והמראה של הדלת.

באם משפיעים לדוגמה על ממדי הפתח של הדלת – אפשר לבחור באם הולכים על דלת בעלת ממדים סטנדרטיים או לא סטנדרטיים. מעבר לבחירה העיצובית ואף הפונקציונלית, יהיה לכך השלכות גם על המחיר. כיוון הפתיחה של הדלת הוא גם מהותי – שכן הוא אלמנט שבוחרים אותו טרם מתקינים דלת או את האפשרות להתקין דלת, והוא ישפיע מאוד על חווית הפתיחה שלה. מעבר לזה, צורת הפתיחה של דלת יכולה להשפיע על החומר ממנה היא עשויה, וזה יכול להשפיע על הפונקציונליות, העיצוב והמחיר. שכן דלתות הזזה יכולות לעלות יותר מדלתות ציר.

על כן, אפשר שאבחון דלתות הוא עניין של מה רוצים. איזה חזון עיצובי ישנו. ועל בסיס זה אפשר לבחון אילו אלמנטים להחיל, לשחק, להדגיש וכיוצא בזה.