דלת הזזה

דלתות, דלתות פנים

דלת הזזה היא דלת שבמקום להיפתח פנימה או החוצה, יכולה להיפתח על ידי גלישה או זרימה הצידנית. כלומר, הדלת יכולה לשקוע אל תוך שקע בתוככי הקיר המאחסן אותה, או לאטום את החלל כאשר היא פרושה באופן מלא על גבי המפתח.

מהי דלת הזזה?

דלת הזזה היא למעשה דלת פנים שעובדת בלי צירים. מדוע זו דלת פנים? כי כנראה לא יהיה לה שימוש בתור דלת חוץ, לאור כך שהיא כנראה עשויה זכוכית (אם כי לא בהכרח), וסביר שהיא לא האופציה האוטמת או הבטיחותית מכולן (לפחות בהשוואה לדלת כניסה "רגילה" באותה דרגת מחיר), או זו לפחות המחשבה.

בניגוד לדלת כניסה רגילה, או דלת פנים רגילה, המסתובבת ונעה על צירים, לדלת הזזה אין צירים. דלת הזזה היא זו הנעה על פני מסילה שיכולה להיות נסתרת ויכולה להיות גלויה והיא נמצאת בחלקה העליון של הדלת. כך שהפתיחה והסגירה של דלת הזזה היא בצורה אופקית.

מה הם היתרונות של דלת הזזה?

היתרון של דלת הזזה הוא בחיסכון במקום. שכן במקום להיפתח פנימה והחוצה, כשהיא במצב פתוח, היא לא תופסת מקום במרחב. בעוד אם נרצה להשאיר דלת על צירים במצב פתיחה הרי שהיא בהכרח כן תתפוס חלק מהמרחב עם "הכנף" שלה. אך במקרה של דלת הזזה, הכנף חבויה ונסתרת בקיר המאחסן אותה בקינו.  על כן אפשר שיהיה מדובר ביתרון עבור חללים שרוצים לאפשר עבורם תחושה של פתיחה ומרחב על פני להוסיף להם עוד אובייקטים שייקחו מקום.

יתרה מכך, דלת הזזה בדומה לרהיט כמו ארון הזזה יכולה לאפשר תחושה של הפרדה בין חללים. בין אם זה בין חדר ישיבות לחדר משרדים, או בין מטבח לסלון, או בין הסלון לגינה, וכיוצא בזה. בעיקר אם מדובר בדלת הזזה עשוית זכוכית, שאפשר לייצר תחושה של מרחב עקב כך שניתן לראות דרכה את המרחב שנמצא "מעבר" לה. ועם זאת, בעיקר אם יש בה זכוכית חלבית, אפשר לייצר מעין הפרדה בין חללים על ידי עצם הנוכחות החוצצת שלה בין שני מרחבים, אפילו אם היא משקפת באופן ברור את ההמשכיות ביניהם כדרך הזכוכית שבה.